خانه / قلات / راه های صرفه جویی در مصرف آب

راه های صرفه جویی در مصرف آب

 اهمیت آب در حیات بشری بر کسی پوشیده نیست و آب کالایی بدون جایگزین است و بدون آب حیات امکان پذیر نیست و دانشمندان در آنسوی کرات دیگر دنبال آب می گردند و هم اکنون چندین شهر کشور وضعیت قرمز از لحاظ آب آشامیدنی اعلام شده است. لذا این هشداری است برای همه ما که  با فرا رسیدن فصل گرما با خشک سالی های پی در پی با کمبود آب در این فصل مواجه نشویم و یادمان باشد شکرگذاری از این نعمت الهی درست مصرف کردن و هدر ندادن آب است و صرفه جویی کم مصرف کردن نیست بلکه درست مصرف کردن است.

در حال حاضر اکثر خانه های قلات به صورت خانه باغ می باشد و تعداد زیادی درخت در آنها وجود دارد ، آبیاری تمامی آنها با روش ها و آب موجود امری بس بیهوده و غیرانسانی می باشد ، یکی از روش های موجودی در این رابطه آبیاری قطره ای می باشد که بازدهی آن از طرق علمی ثابت شده است ، ولی اگر یک قدم به عقب برگردیم و به این موضوع به صورت منطقی فکر کنیم باید متوجه شویم که نیازی به این همه درخت در حیاط نمی باشد زیرا نه صرفه اقتصادی برای خانواده دارد و نه از لحاظ زیست محیطی امری صحیح می باشد و باید سعی کنیم هر چه سریعتر نسبت به جایگزینی آنها با درخت های دیم( بش) اقدام کنیم نظیر ، انجیر ، انگور ، بادام  .

در ادامه برخی از راهکارهای موثر در این رابطه را ذکر نموده ایم که خواهشمندیم نسبت به انتشار آنها اقدام بفرمایید

1- موقع مسواک زدن شیر آب را باز نگذاریم و حتی چکه های شیرهای آب را سریعا رفع کنیم، گاهی اوقات چکه های آب با تعویض یک لاستیک مرتفع می شود.

2- در موقع استحمام در حد فاصله بین شستن بدن و سر ، لزومی ندارد که شیر آب به صورت پیوسته باز باشد، می توان از دوش های جدید که آب را با هوا مخلوط می نمایید استفاده کنیم و موقع شامپو زدن و شستن سر لزومی ندارد آب باز باشد.

3- از گیاهان و درختانی در باغچه منازل استفاده کنیم که هر روز نیاز به آب دادن نداشته باشند و زمان آب دادن را به شب ها و صبح زود موکول کنیم که تبخیر کمتر است.

4- به جای ماندن در حمام به مدت 30 دقیقه و یا بیشتر، زمان حمام رفتن را به 10- 5 دقیقه کاهش دهیم.

5- برای باز کردن یخ گوشت بجای زیر شیر آب گرفتن بهتر است از یخچال برای ذوب یخ گوشت استفاده شود.

6- از شیرهای با چشم الکترونیکی و یا پدالی به جای شیرهای معمولی که هدررفت آب آن زیادتر است استفاده کنیم.

7- برای نظافت حیاط و جلوی درب منازل بجای استفاده از فشار آب از جاروب استفاده کنیم و یا اگر مجبور به شستن آب هستیم  اول با جاروب کردن موزاییک ها تمیز سپس  با آب شسته شود و هرگز از فشار آب بجای جاروب کردن و پایین راندن آشغال ها استفاده نکنیم.

8- گاهی لازم است برای کنترل نشتی های آب تمام شیرها را ببندیم و کنتور را بررسی کنیم، اگر در صورت بسته بودن شیرها عقربه آن می چرخد نشان دهنده نشتی لوله و یا پوسیدگی آنها است.

9- لوله های آبگرم را عایق بندی کنیم و از آبگرمکن های دیواری و یا پکیج ها استفاده کنیم که به فشار کم آب حساس بوده و سریعتر روشن می شود و چنانچه لوله مسیر آن رسوب گرفته است سریعا نسبت به رسوب زدایی آن اقدام شود.

10- ماشین لباسشویی آب زیاد مصرف می کند زمانی روشن کنیم که ظرفیت آن تکمیل است.

11- به جای شستن اتومبیل با شیلنگ آب با یک سطل آب آن را شستشوی دهیم.

12- هنگام ساخت و ساز ساختمان ها و کارهای بنایی از آب لوله کشی که کلرزده یا تصفیه شده اند استفاده نکینم.

13- تهیه سایبان برای کولر و کانال های کولر به میزان زیادی در سردی کولر و هدر رفتن آب تاثیر دارد و همچنین آب کولر را مرتبا کنترل کنیم زیرا یکی از عوامل هدر رفت آب کولر می باشند که معمولا نشتی دارد.

14- به فرزندان خود که نسل آینده هستند از هم اکنون راه های صحیح مصرف کردن آب را آموزش دهیم و آنها را با اهمیت آب آشنا کنیم و حتی بطور عملی به آنها آموزش دهیم، که می شود با یک لیوان آب وضو گرفت و یا مسواک زد.

15- هنگامی که آب باز است سرگرم صحبت کردن با تلفن همراه نشویم و بعد از صرف غذا شستن ظروف خیلی راحتتر و مصرف آب نیز کمتر می باشد.

16- آب حاصل از شست و شوی میوجات و ظروف را می توان برای آبیاری درختان استفاده نمود.

درباره ی omranadmin

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *