خانه / قلات / درباره روستای قلات

درباره روستای قلات

روستای قلات در قدیم به نام کلات شناخته می شده است. در فرهنگ عمید کلات به معنای (قلعه- ده یا قلعه ای که بر روی کوه ساخته شده باشد) آمده است.

روستای قدیمی قلات در نزدیکی کوه قلات قرار گرفته است.این کوه به شکل دیواره ای از جهات جنوب ، شرق و غرب روستا را  در بر گرفته است و  فقط از قسمت شمال روستای قدیم قابل دسترسی است.

بر بالای کوه قلات آثار خرابه های قلعه ای وجود دارد که به نام قزل ارسلان مشهور است و اهالی روستا معتقدند که قلعه متعلق به اتابکان فارس بوده است.

موقعیت جغرافیائی روستای قلات

روستای تاریخی قلات از توابع بخش مرکزی شهرستان شیراز است، که با مختصات جغرافیایی 52 درجه و 19 دقیقه طول شرقی و 29 درجه و 48 دقیقه عرض شمالی، در 36 کیلومتری شمال غرب شهر شیراز واقع شده است. ارتفاع روستای قلات از سطح دریا 2065 متر است.بخش های قدیم و جدید قلات ازیک طرف به وسیله کوه  قلات و ازطرف دیگر به وسیله دره رودخانه ای که از  آب چشمه های این کوه به وجود می آید محدود شده است.

چشم انداز و موقعیت قلعه قزل ارسلان در ارتفاعات قلات شیراز

در ارتفاعات کوه قلات آثار بجا مانده از گچ و سنگ و ساروج نشان از تمدنی قدیمی دارد که در واقع یکی از قلات های قدیمی است که قدمت آن به دوره هخامنشیان و اشکانیان برمیگردد و چون در دوره سلجوقیان برج و باروهای آن بازسازی و مورد استفاده مجدد قرار گرفته به قلعه قزل ارسلان معروف گردیده است.

علل پیدایش و عوامل مؤثر بر شکل گیری و توسعه روستا

احتمالا از عمده ترین عوامل شکل گیری روستا مسائل امنیتی دفاعی بوده است. زیرا از قدیم این روستا در سر راه کوچ ایلات و عشایر منطقه بوده و درگیری هایی با آنها پیش می آمده است.همچنین وجود رودخانه وچشمه ساران فراوان و موقعیت خاص دفاعی و امنیتی آن از دیگر عوامل شکل گیری روستا به حساب می آید.این روستا با توجه به موقعیت خاص خود ریشه در تمدن های قبل از اسلام دارد و در چهارراه تمدنهای ایران باستان واقع گردیده است.

تفرج گاه ها : 

روستای قلات یکی از جاذبه های گردشگری در استان فارس می باشد که بخاطر موقعیت مکانی و نزدیکی به شهر شیراز همواره مورد توجه واستفاده گردشگران می باشد یکی از تفرجگاههای معروف روستای قلات تفرجگاه شب شتری می باشد

در ارتفاعات کوه قلات و بعد از عبور از تفریحگاه شب شتری تنگه ای  با شیب ملایم، دسترسی به ارتفاعات را ممکن نموده که در هر قدم جاذبه های مربوط به خود را دارد

بافت قدیم قلات

با معبری گشاده و سنگ فرش شده شما را به معماری شگفت استادان برجسته ای هدایت میکند که از ترکیب عناصر طبیعی، زیبا ترین معماری و باغکاری همراه با جدولهای آبی روان را در جلوی چشم بینده به نمایش میگذارد

تصاویری از معماری و باغات آبی و کوه قلات

اماکن مذهبی و دینی  قلات

علاوه بر معماری زیبا و آبشارها و چشمه ساران و درختان انبوه و چشم انداز های بی نظیر، قلات دارای یک کلیسا ، دو مسجد و یک امامزاده می باشد که قدمت کلیسا نزدیک به یک قرن و مسجد بافت قدیم بالغ بر دویست و پنجاه سال قدمت دارد همچنین از ویژگی های این روستا وجود بازار بسیار قدیمی و همزیستی مسالمت آمیزمذاهب و اقلیت های قومی و دینی در کنار یکدیگرمی باشد

تاریخچه این کلیسا به زبان انگلیسی را میتوانید از اینجا مطالعه کنید

درباره ی omranadmin

یک دیدگاه

  1. سلام, این یک دیدگاه است.
    برای شروع مدیریت، ویرایش و پاک کردن دیدگاه‌ها، لطفا بخش دیدگاه‌ها در پیشخوان را ببینید.
    تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *